Napisz do nas: biuro@autoakademia.pl

Nasze nowe biuro: ul . Balicka 77, Kraków

Sprawdź nasze social media:

Zadzwoń do nas i zacznij z nami jeździć

+48 536 97 90 90
Powrót na górę

Ucz się i zdawaj na automacie

Dodano: Admin

23 wrz, 2021

Dla osoby rozpoczynającej naukę jazdy samochodem nowością jest dosłownie wszystko. Zapamiętanie znaczenia wielu kolorowych kontrolek, rozmieszczenia przełączników, przycisków czy ścieżek poprowadzenia lewarka zmiany biegów zajmuje sporo czasu. To może być nawet kilkanaście godzin, a gdzie jeszcze ogarnięcie schematu skrzyżowań i zasad jazdy. Kursy zazwyczaj zawierają w cenie tylko 30 godzin jazdy, ale to naprawdę za mało przy dzisiejszym ruchu i skomplikowanej infrastrukturze drogowej.  W takim przypadku świetnym rozwiązaniem może się okazać kurs nauki jazdy na samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.

Automaty coraz popularniejsze

Popularność automatów wciąż rośnie, a doceniają je głównie kierowcy jeżdżący godzinami po mieście. Automaty zapewniają zdecydowanie wyższy komfort podróży, idealnie sprawdzając się w zatorach, gdzie kierowcy nawet kilkaset razy na godzinę muszą wciskać sprzęgło. Tego typu skrzynia jest również złotym środkiem na szybkie efekty większości starających się o prawo jazdy.  Taki samochód nawet na wzniesieniu, zawsze rusza płynnie, nie ma tu pedału sprzęgła, którym na początku motoryzacyjnej przygody większość osób nie umie się posługiwać.

Chcąc uczyć się i zdawać egzamin na aucie z automatyczną skrzynią biegów, musimy ograniczyć się do usług wyspecjalizowanych szkół jazdy, gdyż małym szkołom po prostu nie opłaca się utrzymywanie dodatkowego auta z automatem.

Kursy w przypadku pojazdów z manualną (ręczną) i automatyczną skrzynią biegów są takie same. W pierwszej kolejności musisz zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną. Różnice zaczynają się dopiero w czasie jazd szkoleniowych.

Zalety szkolenia na automacie...

Gdy inni się męczą ćwicząc zmiany biegów i ruszanie na wzniesieniu, Ty automatem już jeździsz po mieście. Tu jest po prostu zdecydowanie więcej czasu, by oswoić się z ruchem drogowym.

W związku z niewielką jeszcze popularnością tego typu skrzyń, w Polsce ośrodki egzaminacyjne nie muszą posiadać w swoim parku samochodów z automatem. Oznacza to, że kursant składa egzamin państwowy na tym samym aucie, na którym od początku uczył się jeździć. Stres związany z przystąpieniem do egzaminu jest zatem o wiele mniejszy. Ponadto w czasie egzaminu nie ma ryzyka, że samochód zgaśnie nagle na środku skrzyżowania, czy że stoczymy się w dół ruszając na wzniesieniu dzięki właśnie skrzyni automatycznej. Tu zdawalność egzaminów jest zdecydowanie wyższa niż na pojazdach z tradycyjną skrzynią manualną.

Czy są tego jakieś minusy?

Nauka na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów ma sporo zalet. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy się dobrze zastanowić. Największą wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że po zdaniu egzaminu, w prawie jazdy wpisany zostanie kod 78 oznaczający, że nasze uprawnienia do kierowania dotyczą wyłącznie pojazdów z automatycznymi przekładniami. Zgodnie z przepisami osoba, która zdawała egzamin kategorii B na aucie z ręczną skrzynią biegów bez przeszkód może kierować również samochodem z automatem, ale nie na odwrót.

Jeśli zdawaliśmy egzamin na automacie, to nie mamy uprawnień do prowadzenia samochodów z manualną skrzynią. Jeśli chcielibyśmy jednak prowadzić samochód z tradycyjną skrzynią, będziemy musieli raz jeszcze zdać sam egzamin praktyczny na takim właśnie pojeździe. Egzamin jest tylko z praktyki, nie trzeba robić kursu, ani też zdawać teorii.
W przyszłości kod 78 ma zostać wycofany i nie będzie się już rozróżniać rodzaju skrzyni.

Błyskawiczny efekt w nauczaniu

Zrobienie prawa jazdy na automacie może się okazać dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się na drodze zbyt pewnie, a robiąc szkolenie na zwykłej skrzyni nie widać postępów. Jeżdżąc automatem szybciej opanują sztukę prowadzenia pojazdu, gdyż odpada mnóstwo czynności jakie w aucie ze zwykłą skrzynią trzeba koordynować.

Szkoleń na automacie warto szukać w szkołach, które specjalizują się w takich kursach i mają doświadczenie z podstawianiem tych pojazdów do ośrodków egzaminowania. Na dobrym kursie dowiesz się też jakie są rodzaje skrzyń automatycznych oraz jak w zależności od ich konstrukcji różni się technika jazdy oraz ich prawidłowa eksploatacja. Dobra szkoła jazdy ma dedykowaną ofertę pod szkolenia na automatycznej skrzyni biegów i zazwyczaj szkoli też osoby niepełnosprawne.

U Nas szkolić się będziesz na nowoczesnym samochodzie z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Tylko u Nas będziesz się szkolić na hybrydowej Toyocie Yaris w wersji Selection e-CVT oraz na bardziej klasycznym VW Polo z DSG. Poznasz różnice pracy obu typów skrzyni automatycznych.

Główne zalety szkolenia na automacie:

+ nauka i egzamin na tym samym pojeździe

+ nie denerwujesz się w czasie nauki zmianą biegów

+ nie ma problemu z ruszaniem pod górę

+ odpada problem techniki jazdy energooszczędnej

+ auto nie „zgaśnie” Ci na środku skrzyżowania

+ wysoka zdawalność na egzaminach

94% uczniów
zdaje egzamin za
pierwszym razem

Kiedy lata temu tworzyliśmy tę szkołę Nikt nie myślał, że dziś (a wtedy kiedyś) będziemy mogli równać się z najlepszymi i najdroższymi w Polsce szkołami. Tak się jednak stało i wynikło z wielu przyczyn, ale jedna jest nadrzędna i da się ją wyodrębnić.. to po prostu dobrze wykonywana praca i ciągła myśl, że to jeszcze nie to. Przez ostanie 14 lat podnosiliśmy nasze umiejętności jeżdżąc po Polsce i Europie.

Zadzwoń i zacznij z nami jeździć

+48 536 97 90 90
lub Zapisz się online

Przeczytaj co mówią nasi kursanci

Kiedy lata temu tworzyliśmy tę szkołę Nikt nie myślał, że dziś (a wtedy kiedyś) będziemy mogli równać się z najlepszymi i najdroższymi w Polsce szkołami.

Nasza ocena to 4.65 (na podstawie 723 opinii naszych kursantów.)

Magda Relman

Instruktor: Marcin

Należę do osób którym wszystko ciężko przychodzi i bardzo się bałam, ale mile zostałam zaskoczona podejściem instruktora. Pan Marcin był bardzo cierpliwy i to Jemu zawdzięczam mój sukces. Szkoła bardzo dobrze przygotowuje, bardzo ciekawe zajęcia z teorii które wiele wyjaśniają.

Iza Baran

Instruktor: Łukasz

Bardzo miła atmosfera i super instruktor Pan Grzesiek. Uczyłam się na VW UP-ie i zdawałam na nim egzamin. Poszło gładko ;)

Paweł Kornaś

Instruktor: Maciek

Zdałem za pierwszym razem i polecam Pana Macieja. Konkretnie wytłumaczone i ćwiczone do skutku słabe punkty dały efekt. Szkoła na poziomie. Polecam.

0

Haki drogowe

Co warto wiedzieć, żeby nie zapłacić kary Bardzo często ciągniemy przyczepy nie sprawdzając danych w dokumentach, a problem powstaje kiedy do kontroli zatrzyma nas Policja lub...
Czytaj więcej

Telematyka w samochodach

TELEMATYKA, TELEMETRIA, a monitorowanie kierowcy – o co chodzi? Na polskim rynku już od kilku lat coraz bardziej upowszechniają się systemy pozycjonujące pojazdy...
Czytaj więcej

Mamowozy i Tatowozy – o co chodzi?

Czasy się zmieniają, ale ludzie są wciąż tacy sami .. Nasze wyobrażenia o idealnej rodzinie, rozwój motoryzacji oraz bogacące się społeczeństwo w obliczu technologii sprawia...
Czytaj więcej

Przyszłość kodeksu drogowego

Najbliższe lata 2019 i 2020 to będzie prawdziwa rewolucja dla kierowców. Rząd przygotowuje zmiany, które na wiele lat zmienią nasze zachowania na drodze. Już zniknął obowiązek posiada...
Czytaj więcej

Lustrzane Wypadki

Czym są autostradowe lustra i jak do nich dochodzi? W styczniu 2017 roku na autostradzie nr A1 pomiędzy Łodzią, a Piotrkowem Trybunalskim zderzyło się 76 samochodów po obydwu...
Czytaj więcej

Samochody B1 (L7e)

(L7e) to pojazdy czterokołowe tzw. CZTEROKOŁOWCE,  których masa bez obciążania nie przekracza 400 kg. Mogą to być zarówno pojazdy z karoserią i dachem (choć najczęściej wtedy z...
Czytaj więcej

Mobileye, czyli mobilne oko.

Co to jest Mobileye i jak działa? To najbardziej zaawansowany na świecie system wizyjnego bezpieczeństwa w pojeździe mający za cel zapobieganie wypadkom i koli...
Czytaj więcej

Wynajem samochodu – 11 zasad

Planujesz wynajęcie samochodu na wakacje? Chcesz wyjechać za granicę, czy będziesz jeździł po Polsce? Nasze porady pozwolą Ci podjąć bezpieczną i świado...
Czytaj więcej
1 2 3 7